Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
SŽDC vybuduje za 4,2 miliardy korun nové koleje na 30 kilometrech mezi Stříbrem a Planou u Mariánských Lázní. Tři miliardy na ně vydá evropský operační program Doprava, 220 milionů Kč Státní fond dopravní infrastruktury a zbytek Evropská investiční banka.Stavba skončí v květnu 2011. Modernizace prvního úseku na trati Plzeň - Cheb do Stříbra bude hotová nejpozději v březnu příštího roku. Přijde na 5,2 miliardy Kč, o 900 milionů levnější je část Planá - Cheb, jejíž stavba začala loni a má skončit v červnu 2011. Celý koridor z Prahy do Chebu, o délce téměř 200 kilometrů, má stát 55 miliard Kč a má být hotový v roce 2016. Nejnáročnější bude budování dlouhých tunelů u Prahy.Na téměř stokilometrové trati z Plzně do Chebu, postavené v roce 1872, se po dostavbě koridoru sníží doba cesty rychlíkem ze současných 1,5 hodiny o 20 až 25 minut, jen na třicetikilometrovém úseku Stříbro - Planá to bude o sedm až osm minut. Maximální rychlost moderních vlaků bude 140 km/hod. Větší zrychlení není možné, protože nové koleje vedou většinou v dosavadních stopách. Vysoké rychlosti by umožnilo "pouze kompletní přetrasování trati", čímž by se stavba zpozdila o pět až šest let.Na jednokolejném úsek Stříbro - Planá vzniknou nové kolejové spodky i svršky, obnoveno bude všech sedm stanic, vzniknou čtyři podchody ve Svojšíně, Milíkově, Plané a Stříbře. Opraví se 44 mostů, nový bude ve Svojšíně, dále všechny tunely - Svojšín, Ošelín a Pavlovice.Nejdelší výluka na právě zahájené stavbě začala mezi Stříbrem a Svojšínem už 17. června a skončí letos 18. prosince. Veškerá doprava je nahrazena autobusy.
(ČRo - plzen.cz)
keď tak nástupištia vo Svätom Jure, Šenkviciach...sú kratšie ako v Pezinku...
Nastupistia maju rovnaku dlzku. Raca, Sv. Jur, Pezinok zast., Pezinok, Senkvice, Bahon a Cifer, vsetky zhodne po 250m. V Trnave ostali nastupistia povodne s dlzkou cca 400m. V takomto duchu su robene aj nastupista dalej smerom na Nove Mesto n/V. Presne v zmysle tratovakoveho scanu.
ináč s predmestím v BA, kedy by mali začať práce?? ja som dakde pred polrokom čítal, že tento rok, mala by sa zmodernizovať aj výhybňa Vinohrady (od rače na 160km/h), pod výhybňou by mal byť podjazd (ako pokračovanie Peknej cesty), priecestie za polygrafickým učilišťom sa má zrušiť a odbočka k predmestiu by mali byť štíhle výhybky na 80km/h rovnako ako traťová rýchlosť cez tunel...
A čosi sa mi marí, že aj projekt Fililálky ráta s výhybkami pri nástupištných hranách. Ono je to v podstate veľmi praktické riešenie, ako urobiť z jedného dlhého nástupišťa v podstate dve kratšie, najmä ak nie je priestor na ďalšie rozvetvenie koľají.
Vzdialenosť nást. hrany od osi kolaje sa stanoví u SŽDC i ŽSR z podobného vzorca L=1650+S resp. 1725+s´pričom S i s´sa počítajú rovnako. Šírka najnepriaznivejšieho obrysu vozidla podľa Ž 11 vo výške 550 mm nad STKP je 1625 mm. Max. vzdialenosť hrany od osi može byť u ŽSR 1750 mm. Myslím si, že by sa teda mohli pri nástupišti použiť výhybky, pretože hoci tam budú prirážky na rozšírenie z polomeru oblúka v odbočnej vetve (bohužiaľ nemám potrebnú STN), určite budú menšie ako 100 (125) mm. A ak takéto riešenie vyhovuje u SŽDC, kde je nástupište paušálne o 75 mm bližšie ku koľaji ako na ŽSR, tak nevidím dovod, aby rovnaké riešenie nevyhovovalo na ŽSR. Ale keďže som v živote nič nenaprojektoval, musí sa projektant vyjadriť, čo ho viedlo k záveru, že by moholo dojsť ku kolízii vozidla s nástupišťom. Muselo mi proste niečo uniknúť...
Sa cudujem, kde su teraz ti pilni, ktori v inych forach zdrbavaju aj za prispevky k veci.
Systém GSM-R umožňuje komplexní přenosové a datové služby v oblasti přenosů hlasu, krátkých textových zpráv a přenosu dat. Podle generálního ředitele Kapsch Karla Feixe bude možné pod jedním číslem komunikovat s vlakem na jakékoliv evropské trati pokryté GSM-R. „Síť navíc může přenášet například informace o stavu lokomotivy,„ dodal.
Základní služby poskytované systémem GSM-R tvoří standardy pro veřejné sítě. Na rozdíl od veřejných sítí, kde jsou pro všechny účastníky poskytovány služby stejné priority, je však systém GSM-R založen na předem definovaných prioritách jednotlivých skupin uživatelů. Česká republika je jedinou zemí z nových členů EU, která GSM-R buduje.
(Dopravní noviny)