Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
este ze si to vsimli a rekalmuju....
A čo sa reklamuje???
Reklamacia- useku Leo - PN, preto sa tam asi nastahovali stroje
dnes ked som bol v Brunovciach na stanici, tak tam dozer zahrnal, priekopu vedla koľaji, na mieste budúceho nastupista. To 2. nastupiste bude zalozene na skvelom podlozi:
1. čast- strk ktori bol vyťažení spod koľaji počas predchádzajúcej rekonštrukcie stanice ( 10 rokov)
2. čast- skládka odpadu
3. čast- betón(podvaly) a podobni odpad ktorí tam naviezli v poslednej dobe
4. čast - este len niečo navezú
to všetko zahrnute humusovitou pôdou
Apropos, začnú asi dokončením Brunoviec, pretože za NMnV ešte neprebehla súťaž na zhotoviteľa.
Alebo že by už niekto vedel, že vyhrá, tak tam už dopredu presúval mechnizáciu... A možno začnú za Tn.Bohuslavicami aj kopať, aby nestrácali čas, veď súťaž môže prebehnúť aj potom...
Od minuleho tyzdna tam je suprava s kamenim. Uz je tam aj zeriav na pokladku kolaji aj s tymi plosinakmi. Dnes tam prisla podbijacka.....
No asi uz niekde chcu zacat
;-)))
(ale za vsetkym hladaj zenu)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Indusi
sa okrem iného uvádza, že:
V Německu musí být všechny tratě pro rychlost nad 100 km/h vybaveny traťovou částí vlakového zabezpečovače. Bodový zabezpečovač je přípustný do rychlosti 160 km/h, tratě pro vyšší rychlosti musí být vybaveny liniovým zabezpečovacím zařízením, anebo ETCS úrovně 2. Vozidla pro rychlost vyšší, než 100 km/h musí být taktéž vybavena vlakovým zabezpečovačem. Tím musí být vybavena i vozidla s nižší konstrukční rychlostí, pokud jezdí převážně po tratích vybavených vlakovým zabezpečovačem, s výjimkou malých lokomotiv. Pokud selže vozidlová část, může jet vozidlo maximální rychlostí 100 km/h.
Aby sme sa zhodli na používanej terminológií:
Eurobalíza
je základním prostředkem přenosu informací na vozidlo. Používá se jako pevná nebo přepínatelná. Umísťuje se v ose koleje. Je napájena bezkontaktně z vozidla při jeho průjezdu nad balízou. Délka úseku pro kontakt je cca 1 m. Jelikož balíza nerozlišuje směr jízdy, umísťují se obvykle do skupin.
LEU
slouží k přenosu informací ze stávajícího staničního nebo traťového zabezpečovacího zařízení (návěstidel) do přepínatelné balízy.
Euroloop
umožňuje liniový přenos informace o postavení návěstidla, resp. o změně jeho návěsti tam, kde je to účelné - například v místech pravidelných zastavení.
Podľa toho, čo píšeš, by Euroloop nemal vôbec zmysel.
Rozdiely medzi jednotlivými verziami ETCS L1, L2 a L3 sú snáď najzrozumiteľnejšie popísané tu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/European_Train_Control_System
Otázka je teda, čo sa má vlastne montovať u nás, keďže koridory sa počas výstavby chválabohu prehodnocujú výhľadovo na vyššiu rýchlosť ako 160.
Za všetkým, čo som napísal, si stojím.
Konkrétne sa uvádza:
Eurobalíza S21
Eurobalíza je systém na bodový prenos dát z trate na vozidlo. Naše balízy sa používajú dvoma spôsobmi, ako balíza s pevnými dátami na prenos pevne uložených dát traťovej topografie a miestnych kódov, alebo ako balíza s programovateľnými dátami na prenos návestných znakov, ktoré dodáva LEU (Lineside Electronic Unit).
Systém Eurobalízy S21 od spoločnosti Siemens je prvok štandardného európskeho vlakového zabezpečovacieho systému ETCS.
Neviem, nechce sa mi to teraz hľadať, ale systém ETCS určite zahŕňa pojem programovateľné balízy alebo takzvané traťové vysielače. Tie vysielajú premenlivý kód odpovedajúci návestnému znaku a na stanovište rušňovodiča sa dostane informácia o tomto znaku na ďalšom návestidle.
Veľa diskutovanou chybou bodového systému je, že informácia o náv. znaku je zdieľana len v určitých bodoch, neinformuje aktuálne - v reálnom čase o jeho zmene, čo je chúlostivo polemizované špeciálne pri zmene na považlivejší znak.
Nemyslíš, že Tebou spomínaný rádioprenos (ktorého existenciu nespochybňujem), by už nebol bodový VZ, ale líniový?
Veď ak povedzme miniem balízu pri predzvesti, tak informácia o návesti na hl. návestidle sa dá od tejto chvíle uvedeným spôsobom rádiovo prijímať kontinuálne, až po samotný hl. návestidlo. Pri ňom potom načíta na balíze adresu novú (zlokalizuje polohu vlaku) a môže opäť líniovo informovať rušňovodiča o nasledujúcom znaku...
Čo viem, toto u nás určite nebude, aj keď by neskutočne potešilo.
Podľa mojích informácií na ŽSR sa má budovať klasický bodový VZ, nejaký nížší level ETCS s traťovými vysielačmi.
Neviem, môže byť. Ale ruku by som za to do ohňa nedal aj tak.
Oni na to nemají ruku v plamenech, ale certifikát schválený příslušným dohlédacím orgánem.
Ja by som ruku do ohňa nedal za počítače náprav ako také, vôbec!
Z dobrých zdrojov som sa dopočul, že celá ESA aj so svojími počítačmi zďaleka nemá štatisticky udávanú bezporuchovosť 10exp9 hodín.
Čo som počul cez štvoro ústa uší od ľudí z prevádzky, stačila jedna búrka, blesk do napájania elektronického stavadla, či do výhybiek, už neviem, ale dosť na tom, vymazala sa pamäť a zariadenie jednoducho "zabudlo", že na x-tej koľají má y osí...
Na oboch procesoroch súčasne.
Toto je iba zdelená informácia, nedokážem ju poprieť ani sa s tým stotožniť. Stotožňujem sa ale s týmto článkom z vedeckotechnickej konferencie, odkaz ešte raz:
http://www.cdrail.cz/VTS/CLANKY/vts19/1910.pdf
Nie som zabezpečovák, nevyznám sa, píšem len zdelené informácie
Balíza ETCS rozhodně nevysílá nic o návěstním znaku. Vlak načte balízu ETCS, zjistí kde je a kam jede, zavolá s touto informací přes GSRM-R ETCS centrálu a ta mu vrátí info jak dlouho a kam má postaveno atd.
Počítače náprav se dají používat tuším do rychlosti okolo 350km/h.
Neviem, môže byť. Ale ruku by som za to do ohňa nedal aj tak.
Oni na to nemají ruku v plamenech, ale certifikát schválený příslušným dohlédacím orgánem.
A jazdia po nej české vozidla ČD, ktoré majú spomínanú mobilnú časť VZ, igen?
Poslednú možnosť využívajú ČD, kde ako hlavný - líniový VZ je LS90 a bodový slúži na prenos ďalších informácií, o max. rýchlosti a predovšetkým pre automatické vedenie vlaku.
Čo na tom bolo až tak zlé?
Dobre, prepáč, AVV nie je zabezpečovač, ale zabezpečuje jazdu vlaku.
Po zorientovaní prečítaním kódu prvej balízy vlak "určí svoju polohu" a ďalej riadi rozjazd, udržiavanie max.rýchlosti, výbeh, brzdenie. Jediné, čo ujo urobí, ak sa nemýlim, dá pokyn "súhlas" povelovým valcom pred pohnutím.
Mňa učili v škole tak, že balízy SÚ súčasťou VZ, sú pevné (prípad SŽDC) alebo programovateľné (vyššie levely ETCS, kde okrem základných informácií o polohe vysielajú do HDV aj info o návestnom znaku, prechodnom obmedzení traťovej rýchlosti a pod...)
Nie som zabezpečovák, nevyznám sa, píšem len zdelené informácie. Každopádne je to všetko o škatulkovaní termínov a pojmov. Čo autor, to iná terminológia.
Počítače náprav se dají používat tuším do rychlosti okolo 350km/h.
Neviem, môže byť. Ale ruku by som za to do ohňa nedal aj tak.
V Německu si jsou nevýhod PN vědomi a proto provádí pořádnou defektoskopii. Krom toho KO nepozná třeba ulomenou hlavu kolejnice.
No to iste.
Dúfam, že po Eschede už robia aj rovnako pořádnou defektoskopiu kolies na ICE...
V Německu si jsou nevýhod PN vědomi a proto provádí pořádnou defektoskopii. Krom toho KO nepozná třeba ulomenou hlavu kolejnice.
Počítače náprav se dají používat tuším do rychlosti okolo 350km/h.
Pokud něco dělá problémy, tak vozidla se špatným profilem okolku, či vozidla jedoucí přes PN nepatrnou rychlostí.
Využívajú ich jednotky 471 a balízy sú také charakteristické pozdĺžne trámy medzi koľajnicami.
- ČD už nepoužívají nic, máme SŽDC
- AVV není zabezpečovač, ale zařízení na energetickou optimalizaci jízdy vlaku. Ty trámy mají mezi sebou permanetní magnety a podle toho jak jsou poskládané si AVV podle mapy trati (ta je coby SW na vozidle) zjistí, kde vlastně je a podle toho se zařídí. Žádné informace se nepřenáší a rozhodně nejde o zabezpečovač - aspoň ne v zabezpečováckém slova smyslu !
Situaci na ŽSR bych si lapidárně dovolil shrnut tak, že když se nebuduje (jako na SŽDC s autoblokem například), tak se bude na větší rychlosti než 120 km/h čekat tak do roku 2020 , kdy se možná zavede ETCS level 2. A bude to stát docela dost peněz. SŽDC ketré je před ŽSR na míle daleko (asi tak o 5 let...) s budováním GSM-R hodlá zahájit zkušební provoz ETCS někdy v roce 2012.