Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Příprava plánované výměny příhradového dvoukolejného železničního mostu přes řeku Sázavu za betonový i hloubení zcela nových tunelů pro přeložky kolejí mezi Benešovem a Voticemi se začne odehrávat až koncem nadcházejícího roku 2008, mezitím však musí stavbaři stihnout řadu dílčích rekonstrukcí tratě mezi Benešovem a Strančicemi.
Od druhého lednového týdne až do začátku března se vlaková doprava bude potýkat s omezením provozu ve stanici Benešov, Čerčany a Senohraby i na úsecích mezi nimi. Do začátku března také montéři vybaví a zapojí čerčanskou stanici elektrickým ovládáním výhybek i novými návěstidly. Poté se řízení jízdy vlaků se ujme v nové nádražní provozní budově takzvané elektronické stavědlo, s jehož pomocí bude výpravčí pružněji a bezpečněji reagovat na aktuální situaci.
Na přelomu února března stavbaři zprovozní trvalé propojení traťových kolejí u Pyšelky, které tak umožní od poloviny března do začátku května téměř šedesátidenní výluky úseků do Senohrab a později i výměnu mostu u čerčanského jezu.
Souběžně se nové koleje objeví v úseku mezi Čerčany a Bedrčí.
Do začátku července bude kompletní celý úsek mezi Senohraby a zastávkou Pyšely i mezi Čerčany a Benešovem, odkud v polovině července zmizí i provizorní výhybna Bedrč. Do té doby, od 15. května do 7. července, se uskuteční rekonstrukce části kolejiště u budovy v Senohrabech.
V Čerčanech potrvá instalace sedmi nových výhybek na jižní straně nádraží od 7. do 25. července a jejich vložení si vyžádá kromě výluky na hlavní trati také dvanáctidenní úplné přerušení provozu na lokálce do Týnce nad Sázavou.
Po prázdninách se hlavní těžiště stavebního ruchu negativně ovlivňujícího včasnost jízdy vlaků přesune mezi Senohraby a Strančice, kde u zastávky Mirošovice v září během čtrnácti dnů začne fungovat provizorní výhybna a zároveň dozor nad správným postavením všech výhybek i návěstidel v Senohrabech převezme elektronické stavědlo.
(Benešovský deník )
Ktoré úseky konkrétne sa budú robiť medzi NMnV a Trenčínom, ktoré stanice/zastávky, či sa už začne niečo robiť s tým tunelom, či už aj niečo v Trenčíne (tie rodinné domy sa už stavajú?), príp. ako to bude s koridorom od Žiliny smer Čadca, ktoré úseky a či sa už vyriešila tá otázka s AC/DC...
koľajár: bolo by super, keby si si našiel trošku času a hodil sem aspoň jeden-dva plániky staníc za NMnV, pls.
A inak prajem všetkým príjemné prežitie vianočných sviatkov!
Konecne mam cas Ti odpovedat na tvoju otazku ohladom Melcic (mas stastie, ze som chory a tada mam cas :-) ). Z onoho archeologicky chraneneho "kopca" pred Melcicami zoberieme len trosicku, ak si dobre spominam, vybocenie novej osi v tom mieste je nejakych 5 m...
Melcice uz po modernizacii nebudu stanicou, ale iba zastavkou. V byvalych susednych medzistanicnych usekoch vsak pribudnu kolajove spojky (podobne ako v useku Piestany - NM) a usek Tn. Bohuslavice - Zlatovce sa rozdeli na tri cca rovnako dlhe useky. Dufam, ze som Ta uspokojil...
Nedalo mi to, a pozrel som vytycovaci vykres Piestan. Aj z kolaje c. 3 sa na NM da odchadzat 100-vkou. Vyhybka c. 5 ma rovnake prevysenie ako tratova kolaj a v kolaji c. 3 je prechdodnica so vzostupnicou (lp=lv). Takze z hladiska GPK je kolaj 3 a 4 v smere na Zilinu rovnocenna.
To "pokrutenie" zhlavia je opticky klam - cele zhlavie v podstate lezi na zbortenej ploche, ktorej riadiacou krivkou je skrutkovica. Bez sucasnych SW a PC by sa taketo zhlavie na rysovacej doske a s kalkulackou v ruke konstruovalo len velmi tazko.
Inak vchod. aj odchod. obluk v PE su na 150 km/h. Nie na 160. Ta tam uz nevysla.
ENrico:
Planiky stanic by boli az po Zilinu, len keby bolo casu ich pripravit do podoby citatelnej a stravitelnej pre tento web....
Snad to v blizkej buducnosti nejako zorganizujem.
Masarina, ale ti vypravcovia v reflexkach vyzeraju strasne...
Predsa len ešte jedna vec: nejaké plániky staníc za NMnV alebo bližšie info k jednotlivým UČS by sa dali doplniť?
Na web-stránke Remingu je to stále len po NMnV, pritom nákresy už musia existovať...
Čo sa týka rýchlosti jazdy k nastupištiam a rýchlosti v koľajových spojkách - tie neurčuje projektant. Je na to predpis ŽSR Ž11 (určuje základné zásady navrhovania modernizovaných tratí). My by sme aj radi, ak sa to dá, navrhovali k nástupištiam aj 100-ovkové výhybky, ale musíme sa riadiť koncepciou, kt. si vypracovali ŽSR. Niekde sa dá urobiť malá "partizánčina" ako napr. v Poprade alebo v Piešťanoch (na koľaj č. 4 sa dá od Žiliny, vďaka oblúkovému zhlaviu s prevýšením vchádzať 100 km/h).
A ešte je tu priestorový problém. Výhybky 1:18,5-1200 (100 km/h v odbočke) sú už dosť dlhé. V 80% prípadoch by sme sa v jestvujúcich staniciach nezmestili do priestoru, kt. je na koľajisko k dispozícii. A treba myslieť na 750 m užitočné dĺžky hlavných a predjazdných koľají. Tie musia byť. Takže je to zložitejšie ako sa zdá na prvý pohľad.
Myslím si , že práce by mohli napredovať aj rýchlejšie. kedy tadiaľ idem tak pracovný ruch nie je veľký!!! Takže sa máme ešte rok na čo tešiť, hlavne na tú dopravnú situáciu ktorá vznikla týmto uzatvorením železničného priecestia.
Na druhej fotke je porovnanie pred a teraz.
http://www.zeleznicne.info/gallery.php?modul=gallery&akce=obrazek_interni_ukaz&obrazek_id=566
Ten obázok je inak z rekonštruvaného bratislavského tunela.