Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
* Jaké jsou hlavní priority současného a budoucího rozvoje železniční sítě?
Zásadní prioritou je především ve vazbě na evropskou železniční síť dokončení modernizace tranzitních železničních koridorů.
V návaznosti na ně je třeba řešit modernizace železničních uzlů na koridorech, dále pak modernizaci ostatních tratí „vybrané evropské železniční sítě" (TEN).
Naše pozornost je rovněž zaměřena na rozvoj tratí v okolí velkých měst a městských aglomerací z důvodu zajištění především příměstské osobní dopravy, a na výrazné zlepšení spojení mezi centry jednotlivých regionů.
Celý rozhovor najdete na http://www.mvcr.cz/casopisy/s/2007/48/rozh_nejezchleb.html
Len som si vsimol ze na kolaji 4 v mieste pochodu k nakladnemu vytahu sa kolaje mierne rozchadzaju.
"Téměř současně jsme zahájili další stavby třetího koridoru jak na jeho východní, tak i na západní části. Po svém dokončení bude tento koridor důležitou spojnicí západní a východní Evropy," řekl Jan Komárek, generální ředitel investora stavby – Správy železniční dopravní cesty, státní organizace. Optimalizovaný úsek trati z Plané u Mariánských Lázní do Chebu je dlouhý necelých 40 kilometrů a po dokončení budou moci klasické soupravy jezdit rychlostí až 120 kilometrů v hodině a soupravy s naklápěcími skříněmi až rychlostí 150 kilometrů v hodině. Součástí této stavby jsou i rekonstrukce železničních stanic Chodová Planá, Mariánské Lázně, Lázně Kynžvart, Dolní Žandov a Lipová u Chebu a výhybny Valy u Mariánských Lázní. Z výhybny Salajna se stane železniční zastávka. Modernizovány budou i ostatní zastávky – Stebnice a Všeboř. Budou vybaveny novými moderními ostrovními nástupišti (v železničních stanicích), nebo nástupišti s přístřešky (v zastávkách), všude s bezbariérovým přístupem. V úseku bude upraven železniční spodek a svršek, budou rekonstruovány mostní konstrukce, propustky, opěrné a zárubní zdi, přejezdy. Stejně tak bude modernizováno sdělovací a zabezpečovací zařízení.
V celém úseku také vyroste nové trakční vedení a pro jeho napájení bude rekonstruována rozvodna v Jindřichově. Ve všech stanicích budou adaptovány výpravní budovy a vybudovány nové technologické objekty pro zabezpečovací, sdělovací a silnoproudou technologii. Pro snížení hlukového zatížení v okolí železnice stavbaři vybudují celkem 9320 metrů protihlukových stěn. V místech, kde charakter stávající zástavby nebo konfigurace terénu neumožňuje vybudovat protihlukové stěny, budou v jednotlivých obytných objektech upravena nebo vyměněna okna a balkónové dveře.
Krátce za stanicí Planá u Mariánských Lázní probíhá trať památkově chráněným zámeckým parkem v Chodové Plané. Pro zvýšení rychlosti na trati zde je nutné zvětšit poloměr oblouku trati, a proto bude vybudována nová opěrná zeď na stávajícím náspovém tělese. V železniční stanici Mariánské Lázně byla ještě před zahájením této stavby rekonstruována historická výpravní budova. Během optimalizace zde bude proto pouze zrekonstruováno 266 metrů dlouhé nástupiště u výpravní budovy a ostrovní čtyřsetmetrové ostrovní nástupiště. Opraveno bude zastřešení nástupišť i podchod na nástupiště. Pro bezbariérový přístup získá stanice výtahy. Ve směru na Cheb bude postavena nová technologická budova. I zde je nezbytné vybudovat protihlukové stěny, ale s ohledem na lázeňský charakter města jsou projektovány členitější a barevnější než v jiných úsecích.
Investorem optimalizace, jejíž celková cena dosáhne téměř 3,76 miliardy korun, je Správa železniční dopravní cesty, státní organice. Finance poskytl Státní fond dopravní infrastruktury. Na tento projekt bude také předložena Evropské komisi žádost o spolufinancování z Fondu soudržnosti EU, vzhledem k tomu, že jde o projekt podporující modernizaci transevropské dopravní sítě v rámci priorit Operačního programu doprava na léta 2007 až 2013. Zhotovitelem je Sdružení Planá SSV, jehož členy jsou firmy Stavby silnic a železnic (vedoucí účastník sdružení), Skanska DS a Viamont DSP. "Tento úsek transevropské dopravní sítě jako její prioritní projekt číslo 22 pomůže zrychlit železniční spojení mezi Českou republikou a Německem. Jsem rád, že se právě společnost Stavby silnic a železnic může podílet na výstavbě tak důležité dopravní cesty," uvedl generální ředitel společnosti Stavby silnic a železnic Martin Borovka.
(webreporter.cz)
(Táborský deník)
ako vieš, že to nie je pár zvarov? rátal si ich?
Práveže pravdepodobnejšie (vždy jeden zvar na jednej a druhý na druhej koľajnici) ich bude práve pár, t.z. v počte 2x (párny počet: 2,4,6,8,...) a nie nepár, t.z. počet (2x+1).
(samozrejme x je prirodzené číslo)