Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Plzeň - Nepřetržitá tříměsíční výluka na jedné ze dvou kolejí železniční tratě mezi Plzní a Kozolupy ve čtvrtek končí. Po první koleji začnou jezdit vlaky ve zkušebním provozu. „Končí tak jedna optimalizace trati Plzeň - Stříbro, která na této koleji probíhala od začátku června a je součástí stavby III. tranzitního koridoru Praha - Plzeň - Cheb,“ vysvětluje František Medek, asistent správce stavby.
Zatímco na první koleji se provoz obnoví, výluka začne platit od čtvrtka na koleji číslo dvě. Přesto Medek slibuje, že by se cestujícím mělo ulevit, protože vlaky by ve stavebním úseku už neměly nabírat takové zpoždění jako dosud. Sanace, odvodnění železničního spodku, přestavba propustků, montáž trakčního vedení, kabelizace a další práce zde mají stavbaři ukončit až 29. listopadu. „V závěru nás ale čeká ještě patnáctidenní nepřetržitá výluka na obou kolejích. Během ní osadíme nový ocelový most před Křimicemi přes budoucí silniční Západní okruh. Pak teprve obnovíme plný provoz,“ vysvětluje František Medek.
V Křimicích opatrně!
Přes provizorní přechod se budou cestující dostávat k vlakům na železniční stanici v Křimicích. „Sudé koleje chceme přestavět, proto je dočasně zbudován úrovňový přechod k novému nástupišti mezi první a třetí kolejí. Cestující tak budou muset dávat větší pozor a řídit se pokyny provozních pracovníků,“ vysvětluje František Medek. Stávající podchod včetně bezbariérových přístupů lidé podle jeho slov zatím využívat nemohou. Jeho přestavba by měla být dokončena až v listopadu.
Nástupiště ve směru od Plzně smějí díky zprovoznění první koleje opět začít využívat cestující ve Vochově. U tamní tratě ještě musí dělníci osadit protihlukové stěny a dokončit terénní práce . Proskleného přístřešku se však Vochovští dočkají až na podzim.
Kvůli mostu uzavřeli silnici
Kvůli rozšíření železničního mostu pro další kolej se včera na tři měsíce uzavřela silnice mezi obcemi Kozolupy a Myslinka. „Na mostě chceme pracovat v prodloužených směnách a v nepřetržitém provozu. I o víkendech a svátcích, abychom se pokusili uzavírku zkrátit,“ dodává asistent správce stavby Medek.
Od 9. prosince začne cestujícím sloužit nová železniční zastávka Plzeň-Zadní Skvrňany. Spolu s ní bude fungovat i nový podchod s bezbariérovým přístupem. Zastávka bude mít 140 metrů dlouhé nástupiště, ocelové přístřešky vybavené trvrzeným sklem i osvětlené přístupové chodníky.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj)
Výzkum bude pokračovat i v jedné z nejtajemnějších staveb v Karlovarském kraji, v pověstmi opředeném kostele svatého Mikuláše v Hruškové na Sokolovsku, na hradě a zámku v Bečově a v neposlední řadě na hradišti na vrcholu Vladaře.
Na nedostatek práce si rozhodně nemohou stěžovat archeologové na Plzeňsku. „Na přibližně kilometrovém úseku mezi Radobyčicemi a Útušicemi kousek od Plzně jsme narazili na pozůstatky vesnice prvních zemědělců z období neolitu a zdokumentovali jsme přes dvě stovky objektů. Jedná se o období před čtyřmi a půl až pěti tisíci lety před naším letopočtem. Plzeňská kotlina je křižovatkou několika velkých řek, které již v pravěku fungovaly jako dopravní spoje,“ shodli se archeologové z Plzně.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj)
cily stavebni ruch panuje taky v useku odbocka Benkov (kousek za zst. Cervenka) - Lukavice na Morave. skoro dokoncena je zst. Mohelnice a tratovy usek Moravicany - Mohelnice. alespon tak, to vypadalo pri pohledu z vlaku.
ohľadom Tureckého vrchu podrobnejšie tu http://www.sudop.cz/cs/revue/2004/02/08.pdf tam sa to nedá vyrovnať na 160 bez tunela - okrem toho sa svah tureckého vrchu hýbe takže by bolo nutné ho sanovať - teda potrženo sečteno to vyjde na tie isté peniaze peniaze
Celá informace na
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2006/6_32uhri.htm
Další zajímavé předměty svědčící o osídlení území v okolí dnešní Bdeněvsi už v době pravěku našli archeologové při průzkumu v rámci stavby železničního koridoru z Plzně do Chebu.
„Během průzkumu této lokality jsme našli už druhé pravěké sídliště, tentokrát z časné doby laténské, tedy z období 550 až 370 let před naším letopočtem. Toto dějinné období je charakteristické zejména všeobecným rozvojem a čilými styky se středomořskými oblastmi,“ popisuje archeolog Michal Tetour ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek, který průzkum provádí. Doklady se podařilo nalézt na zkoumané ploše mezi obcemi Bdeněves a Plešnice. „Z výplně zahloubené chaty s kůlovou konstrukcí jsme získali několik skleněných korálků s očky. Tyto korálky jsou odvozeninami korálků znázorňujících lidský obličej, které byly rozšířeny po celém Středomoří již od osmého století před naším letopočtem,“ vysvětlil Tetour. Nalezené korálky představují nejčastější variantu s výrazně žlutým podkladem a modrobílými očky. „Podařilo se objevit i poměrně vzácný typ tvořený hliněným jádrem a tyrkysově bílými skleněnými očky. Ostatní nálezy reprezentuje především početná kolekce fragmentů keramických nádob, drobné železné artefakty a mazanice. Z vlastní stavby se nalezly otisky kůlové konstrukce obvodových stěn, otisky vnitřního členění interiéru a fragmenty mazanicového omazu,“ dodává Michal Tetour.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kra)j