Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Kazda velka stanica ma odporucane doby presunu, aby si to clovek zratal a nedaval si 5 min. na prestup medzi najodlahlejsimi nastupistami.
Ten, kto ma orientacny nezmysel, zabludi aj v Bratislave.
Vratne supravy by pomohli. U konciacich vlakov by sa suprava mohla hned odpratat na odstavne, opacne, pristavena by mohla byt kratko pred odchodom.
Jedina nevyhoda, ze vyjazd na odstavne je v BA krizom cez vsetky kolaje.
Ale osobaky, REXy a ine primestske cuda by mohli koncit v inych staniciach.
Taka Vieden v Novom Meste alebo v Raci, mnohe vlaky zo Zahoria aj tak pokracuju dalej, tak ich nekoncit v BA hl. Trnavu, Dun. Stredu koncit v DNV a pod.
Asi by to boli na spominanych usekoch poriadne fofry, ale opat nic vynimocne.
BA hl., co sa frekvencie tyka, nie je az tak vytazena / pretazena stanica.
Zoberte si len taky S-bahn vo Viedni. S-bahn-y, REXy a osobaky sa tam sypu jeden za druhym.
Prave som cital o stanici Utrecht (NL). Tam sa zliezaja 5 smerov. Stanicu zjednodusili (zjavne uz nie je mozny vjazd/odjazd odkialkolvek kamkolvek).
Plan je denne tade presutrit viac ako 500 vlakov. Cisla si presne nepamatam, vecer sa na ne mozem pozriet.
http://www.sporenplan.nl/html_nl/sporenplan/ns/ns_normaal/ut.html
V malom ramiku je nova situacia v Utrechte, vo velkom plane povodna situacia.
Podla mna ma Bratislava aj ine riesenia, ktore by pomohli. Ale bolo by treba trosku mysliet a netrvat konzervativne na tom, ze rychlik musi koncit v hl.st.
Aj vo Viedni to pochopili a osobaky (S-bahn, REX) idu cez mesto durch. Napr. (Breclav) - Bernhardsthal - Wien - Payerbach, Bratislava Petrzalka - Wien - Sopron - Deutschkreutz.
Čo sa prestupu týka, tak časť by sa mohla realizovať na Vinohradoch. Otázka konštrukcie GVD...
Napr. ak by KU boli pretiahnute na GA, tak tak, aby vlak na TT išiel z BAhl z podzemia cca 5 min. po ňom a kto chce prestúpiť prestúpi na Vinohradoch...
ufo - áno i tak sa dá, otázka je kde všade by oli podchody aby sa to "vychodilo"...
Keď ide o ostrejší prípoj, celkom dokážu človeka naštvať aj len obyčajné odsunuté Toskánske peróny (smer Civitavecchia) v Ríme na Termini. A je to pritom všetko v jednej úrovni, keďže ide o hlavovú stanicu. Oni sa tam nejak s čakaním neserú.. ak sa nevieš hneď zorientovať, alebo ti dlhšie trvá presun, tvoj problém.. vidíš už len koncovky svojho vlaku a môžeš ísť na latte k černochovi.
Aby sme nešli ďaleko, aj len s pôvodným viedenským Suedbahnhofom malo mnoho cudzincov problém; keď sa museli presúvať medzi Ost a Suedseite, blúdili.
Ono s tymi podzemnymi koncami / nastupistami to nie je ziadna svetova rarita. A cestujuci s tym vedia fungovat.
Priklady: Berlin Hbf zapad-vychod nad zemou, juh-sever pod zemnou.
Lipsko, Frankfurt, Mnichov, Pariz, Zurich... Je vela takych stanic, kde je cast kolaji pod zemou. Hlavne primeststka doprava (napr. S-bahn) ide popod zem.
A trebars Antwerpen ma 3 poschodia, z toho 2 podzemne. TGV a dialkove spoje su v tomto pripade pod zemou, lebo stara stanica bola hlavova.
Vlaky nekoncia a neobracaju sa v Hbf, ale pekne pokracuju dalej do odstavnej stanice. (Gesundbrunnen, Lichtenberg....). V Hbf zastavuju len na nastup a vystup.
Pozrite sa aj na Hamburg Hbf. Aj tam vlaku zacinaju/koncia v Altone.
Ako tak pozeram na Bratislavu - vela priestoru na odstavnu stanicu tam nie je ani v Lamaci, snad az v DNV. V opacnom smere by to take tragicke nebolo, tam je miesta celkom dost.
Nech už je tá hlavná šťanica, kde je, dalo by sa jej hodne pomôcť úplným zrušením alebo aspoň rozšírením lamačských tunelov. Vždy si spomeniem na Bratislavu, keď prechádzam cez porovnateľne veľkú stanicu Janov - Piazza Principe a vidím, na akom krkolomnom mieste ju Taliani dokázali vybudovať.
Vysoký zárubný múr, obe zhlavia v mohutných 4-5 koľajných tuneloch, stanica sa v nich rozvetví tak, že hneď za portálmi je 9 priebežných nástupišťných hrán..
https://www.flickr.com/photos/dgmckelvey/9706671852
Pokiaľ ide o slepé podzemné konce, nápad síce dobrý, no toto riešenie rozhádzania koľají a nástupíšť na viacero miest sú zas problémom pre cezpoľných a turistov z hľadiska jednak samotnej orientácie a potom presunov s ťažšom batožinou cezpoľných a cudzincov. Netvrdím, že sa nedá pomôcť eskalátormi, elevátormi, ale...
- sam neviem co by bolo pre dopravu lepsie, ci ten obchvat alebo len 3- tia diera vedla sucasnych dvoch.....
- berte to len ako debatu coby bolo keby bolo a asi nebude.
Ja to vravím už roky. Na SVK chýba silný lobbing železnostvebníckych firiem, ktoré by vedeli politicky presadiť veľké projekty. Keby bola Praha na SVK tak o nejakom Novom spojení može stále ešte iba snívať. A to si ho česi postavili za vlastné zo štátneho rozpočtu... Tým netvrdím, že zrovna NS bolo vďaka tomuto lobbingu, ale keď to už na SVK politici (celoštátni, krajskí, mestskí)majú totálne na háku, tak neostáva nič iné ako ten lobbing...
Celá európa kde može stanice centralizuje, len Blava má byť výnimkou?
Nadzemnú variantu som tu prezentoval pred pár rokmi. Tiež si ju viem technicky predstaviť. Ale je fakt, že by to zmenilo "tvár tejto časti mesta".