680 (Pendolino ČD)
Súprava s aktívnym naklapacím systémom, ktorá je členom rodiny ETR ( http://www.rail.sk/etr/ ) vyrábanou v severotalianskom Savigliane - do r. 2000 bola súčasťou koncernu Fiat, potom Alstom.
Pôvodná objednávka na 10 súprav bola zadaná konzorciu Siemens/ČKD/Vagónka Studénka, avšak z dôvodu ekonomických problémov a tým vyvolaného konkurzu holdingu ČKD k realizácii nedošlo. Následne bola objednávka za 4, 35 mld. Kč presunutá do Savigliana.
Skúšobná prevádzka (súpravy inventárneho čísla 003) na trati Praha - Děčín bola uskutočnená v období od 23. XII. 2004 do 6.XI.2005. Od 29. XI. do 10. XII. 2005 ČD nasadili súpravy ETR 680 do pravidelnej prevádzky na trati Praha - Brno.
Do ostrej prevádzky na tratiach Praha - Ostrava (spoje produktu SC Pendolino) a Praha - Brno - Břeclav (spoje IC a EC) boli nasadené 11. XII. 2005, avšak dopadla katastrofou, keď pre časté poruchy zostávali nepojazdné na trati a odo dňa 13.1.2006 zostala na týchto výkonoch iba súprava inventárneho čísla 003 a zvyšné spoje boli obsluhované klasickými vlakmi. Od 1. II. 2006 boli po vyriešení problémov vrátené do prevádzky. Nasadenie na celé pôvodne plánované trate vrátane úsekov Břeclav - Bratislava/Wien sa stalo realitou až 10. XII. 2006. Premávka do Bratislavy bola pozastavená 13. XII. 2009 - 11. XII.2010.
Technické údaje:
Objednávka zadaná: jún 2000
Vozidlá dodané: 19.VI.2003 - 8.XI.2005 (príchod do Prahy)
Vozňový park: 7 vlakových súprav po 7 vozňov
Počet trakčných jednotiek: 2
Počet trakčných motorov na jednotku: 4
naklápací systém: Hydraulický
Max . rýchlosť: 230 km/h
Trolejové napätie: = 3 kV ; ~ 15 kV 16 2/3 Hz ; ~ 25 kV 50 Hz
Trvalý výkon: 4 MW
Ťažná sila na obvode hnacích kolies: 212 kN
Rozchod: 1435 mm
Celková hmotnosť: 340 t
Šírka skrine: 2,8 m
Celková dĺžka: 185,3 m
Celkový počet sedadiel: 331 (+ 2 pre telesne postihnutých na vozíku)
Autori: Zbyněk & Addams
Zaujímavé odkazy:
http://www.scpendolino.cz/ - oficiálne stránky ČD
http://www.pendolino.cz/ - neoficiálne stránky
http://www.transport.alstom.com/ - stránky výrobcu
http://www.alstom.cz/pdf/pendolino.pdf - stránky výrobcu
Pokud jsi to viděl třeba na jednotce 001, tak ta měla z výroby čísla na čelech bílá, takže skoro neviditelná.
Jinak to může být účinek:
a) tření o vzduch, hmyz a prachové částice při extrémně vysokých rychlostech ,
b) mnohých těl, která už přišla s čely do kontaktu ,
c) přehnané údržby .
Kto ma film vo verzii na 2 CD, je to na CD c. 2 v case 2'55'' - 7'06'' (dlzka CD c. 1: 53'10'', CD c. 2: 87'00''). Akurat tie potahy sedadiel su odlisne od suprav v prevadzke (4'11'', 22 MB): http://www.rail.sk/arp/slovakia/rolstock/coach-ph/680f.wmv . Komu by sa zdali titulky rozmazane, su dostupne aj samostatne (4 kB): http://www.rail.sk/arp/slovakia/rolstock/coach-ph/680f.srt .
Viem, ze je to velke, ale je to to najlepsie, co si mi podarilo z originalu po cistych cca 35 hodinach spracovavania stvorit.
V pátek 26. ledna se uskuteční na palubě SC PENDOLINO 507 autogramiáda Saši Rašilova v rámci projektu V.I.P. PENDOLINO. Patříte-li mezi jeho obdivovatele, neváhejte a zúčastněte jí.
Celá aktualita i s jízdním řádem je na
http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=40210
Ale to už je trošku OFF-TOPIČ.
Jednotka inventární číslo 001 obdržela průkazy způsobilosti od Drážního úřadu Praha až 16. listopadu 2006, a to proto, že na této jednotce byla namontována celá řada měřicích zařízení a ještě probíhala některá měření vyžádaná především německými schvalovacími orgány. Poté bylo nutno zařízení zdemontovat, dokončit na jednotce dodatečné úpravy a jednotku uvést do normálního stavu pro provoz s cestujícími. Od 16. listopadu 2006 je tedy možné všech sedm jednotek v ČR provozovat.
Sousední železniční správy celkem pochopitelně odmítaly jednat o provozu neschválených vozidel, a proto vyčkávaly až na rozhodnutí Drážního úřadu, i když jim potřebné podklady pro schvalování vozidel byly průběžně předávány.
Jako další krok bylo schválení jednotky na Slovensku. Na základě předaných výsledků zkoušek byla dne 25. července 2006 podepsána smlouva o podmínkách provozování drážních vozidel zahraničního železničního dopravně-přepravního podniku na tratích ŽSR. Tato smlouva opravňuje České dráhy provozovat jednotky na trati (Břeclav–) státní hranice–Bratislava hlavná stanica a současně pro případ potřeby stanovuje i odklonovou trasu Kúty–Trnava–Bratislava hlavná stanica.
Odklonovou trasu požaduje stanovit i rakouské ministerstvo dopravy, inovací a technologií pro případ nesjízdnosti tratě Břeclav–Wien, a to přes Kittsee. Z uvedeného důvodu je v současnosti ve stadiu jednání dodatek ke smlouvě se ŽSR o podmínkách, za kterých bude možné v případě potřeby jezdit i po trati (Kittsee–) státní hranice–Bratislava Petržalka–Bratislava ÚNS–Bratislava hlavná stanica.
Dne 16. listopadu 2006 na 45. zasedání homologační komise elektrické jednotky řady 680 předal zástupce evropského certifikačního úřadu EBC Dipl.-Ing. Frank řediteli odboru kolejových vozidel Ing. Novákovi dokumenty o schválení jednotky z pohledu TSI (Technických specifikací interoperability – viz foto).
Tyto dokumenty byly vystaveny 8. listopadu 2006 a potvrzují, že jednotka odpovídá TSI, resp. uděluje výjimku z TSI v bodech, ve kterých jednotka TSI nevyhovuje a kde by si jejich splnění vyžádalo mimořádné dodatečné náklady. Jedná se o body, které pro provoz a bezpečnost nejsou podstatné. Připomínáme, že TSI byly vydány v době, kdy jednotka nejen že již byla vyprojektována, ale z velké části i postavena, a přesto všem podstatným požadavkům TSI vyhovuje, nebo byly provedeny některé nepodstatné úpravy.
Německý spolkový železniční úřad EBA (obdoba českého Drážního úřadu) vystavil doklady o schválení elektrické jednotky řady 680 dne 24. listopadu 2006 a následně je předal odboru kolejových vozidel GŘ ČD. Platnost schválení jednotky řady 680 v Německu úřadem EBA je podmíněna seřízením časů při spouštění sběrače tak, aby vyhovovaly evropským normám a TSI (toto seřízení v současné době provádí dodavatel) a provedením zkoušky přejezdu přes hranice, při které bude ověřen přechod z napájecího napětí 3 kV DC na 15 kV AC a zpět současně s přepnutím vlakových zabezpečovačů LS 90 na PZB a obráceně, přičemž těžiště zkoušky je ve správné činnosti vlakových zabezpečovačů.
Tato zkouška bude provedena po dokončení seřízení sběračů a protokolem o provedení této zkoušky bude završen schvalovací proces v Německu. Z technického pohledu se jedná již jen o formalitu. Stejná zkouška byla úspěšně provedena při přejezdu rakouských hranic, samozřejmě s přechodem z napájecího napětí 25 kV AC na 15 kV AC.
Dne 18. ledna 2006 se na požadavek rakouského Ministerstva dopravy, inovací a technologií (BMVIT) konala prohlídka jednotky Inspektorátem bezpečnosti práce BMVIT