680 (Pendolino ČD)
Súprava s aktívnym naklapacím systémom, ktorá je členom rodiny ETR ( http://www.rail.sk/etr/ ) vyrábanou v severotalianskom Savigliane - do r. 2000 bola súčasťou koncernu Fiat, potom Alstom.
Pôvodná objednávka na 10 súprav bola zadaná konzorciu Siemens/ČKD/Vagónka Studénka, avšak z dôvodu ekonomických problémov a tým vyvolaného konkurzu holdingu ČKD k realizácii nedošlo. Následne bola objednávka za 4, 35 mld. Kč presunutá do Savigliana.
Skúšobná prevádzka (súpravy inventárneho čísla 003) na trati Praha - Děčín bola uskutočnená v období od 23. XII. 2004 do 6.XI.2005. Od 29. XI. do 10. XII. 2005 ČD nasadili súpravy ETR 680 do pravidelnej prevádzky na trati Praha - Brno.
Do ostrej prevádzky na tratiach Praha - Ostrava (spoje produktu SC Pendolino) a Praha - Brno - Břeclav (spoje IC a EC) boli nasadené 11. XII. 2005, avšak dopadla katastrofou, keď pre časté poruchy zostávali nepojazdné na trati a odo dňa 13.1.2006 zostala na týchto výkonoch iba súprava inventárneho čísla 003 a zvyšné spoje boli obsluhované klasickými vlakmi. Od 1. II. 2006 boli po vyriešení problémov vrátené do prevádzky. Nasadenie na celé pôvodne plánované trate vrátane úsekov Břeclav - Bratislava/Wien sa stalo realitou až 10. XII. 2006. Premávka do Bratislavy bola pozastavená 13. XII. 2009 - 11. XII.2010.
Technické údaje:
Objednávka zadaná: jún 2000
Vozidlá dodané: 19.VI.2003 - 8.XI.2005 (príchod do Prahy)
Vozňový park: 7 vlakových súprav po 7 vozňov
Počet trakčných jednotiek: 2
Počet trakčných motorov na jednotku: 4
naklápací systém: Hydraulický
Max . rýchlosť: 230 km/h
Trolejové napätie: = 3 kV ; ~ 15 kV 16 2/3 Hz ; ~ 25 kV 50 Hz
Trvalý výkon: 4 MW
Ťažná sila na obvode hnacích kolies: 212 kN
Rozchod: 1435 mm
Celková hmotnosť: 340 t
Šírka skrine: 2,8 m
Celková dĺžka: 185,3 m
Celkový počet sedadiel: 331 (+ 2 pre telesne postihnutých na vozíku)
Autori: Zbyněk & Addams
Zaujímavé odkazy:
http://www.scpendolino.cz/ - oficiálne stránky ČD
http://www.pendolino.cz/ - neoficiálne stránky
http://www.transport.alstom.com/ - stránky výrobcu
http://www.alstom.cz/pdf/pendolino.pdf - stránky výrobcu
Po delší přestávce opět vyrazila na trasu z Ostravy do Prahy souprava Pendolino. A opět se tento prostředek nevyhnul problémům. Tentokrát se v několika vozech netopilo. Těžko říct, zda italský výrobce dostál pověstem o všech dopravních prostředcích, které se v této zemi vyrábějí. Co se týče aut, už jsme, myslím, podobné názory překonali. Ovšem Pendolino je asi ještě „v plenkách“, takže se asi nemůžeme divit podobným excesům. To se spíš České dráhy měly poohlédnout po něčem spolehlivějším. V Japonsku asi podobné problémy s jejich rychlovlaky nezažívají. Taky bych si spíš koupil volkswagna, nebo volvo, než fiata... Nic proti Italům, ale na každém šprochu, pravdy trochu. Myslím, že každý, koho se v Českých drahách zavádění pendolin týká, si oddychne, až roztaje sníh, příjde jaro. A přes léto si snad rychlovlaky napraví reputaci. Než přijde zima, snad cestující zapomenou.
Ovšem, pokud se vše příští zimu nebude opakovat.
(Regionální mutace | Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko - Z vašich dopisů)
Od pátku 3. února jsou všechny vlaky SC Pendolino mezi Prahou a Ostravou opět povinně místenkové. Po opětovném nasazení jednotek pendolino do provozu tak bude zajištěn maximální komfort pro cestující v těchto spojích.
Cestující, kteří si zakoupí jízdenku za obyčejné nebo zvláštní jízdné SuperCity, mají již zahrnutu rezervaci místa v ceně jízdenky. Při použití jiného druhu jízdného je třeba zakoupit navíc samostatnou místenku SC v hodnotě 200 Kč. I na dále zůstává v platnosti sleva 20 % z jízdného SuperCity jako poděkování zákazníkům za důvěru. Tato akviziční sleva bude poskytována až do 28. února.
PRAHA - Rychlovlak Pendolino vcera znovu vyrazil na trat. Do Ostravy prijel v 9:45, presne na cas. Podle cestujicich, kterych ale mozna kvuli strachu z pendolin vcera jeste moc nebylo, je hlavni, ze rychlovlak vubec do cile dojel. Oproti pasazerum meli vcera smulu sazkari. Spolecnost Fortuna totiz zrusila sazky na poruchovost rychlovlaku a penize se hracum vraci. Sazky byly vypsany na to, jestli 1.unora dojedou do cile vsechny drive porouchane soupravy. Ceske drahy ale dali do provoz -jediny vlak. Tri ctvrtiny ze sazek celkem za 250 000 Kc byly na vypadek souprav. Neni se co divit, provoz miliardovych rychlovlaku v lednu pripominal spatny vtip. A tak na sebe reakce lidi nenechaly dlouho cekat. Cesi si dokazi udelat legraci z kazdeho prusvihu a internet zaplavuji vtipy, pisnicky a hlasky na pendolina.
Střízlivější než jste čekali
je článek na
http://ekonom.ihned.cz/1-10000735-17742520-400000_d-b7
Podobných hodnotících článků se objevovalo a objevuje celá řada. Nakonec nemusíme chodit daleko - na našich stránkách se problémům z pozadí "kauzy Pendolino" věnoval obsáhle kolega Shalomek.
Některé věci jsou už zjevné (uspěchané a bombastické nasazení jednotek do ostrého provozu a různé "likvidace" opozice s tím spojené), jiné se teprve odhalují (skutečné znění smluv, nákup náhradních dílů). Patrně se další temné operace a především osobní odpovědnost za ně vyjeví na základě vyšetřování "nezávislých" orgánů činných v trestním řízení.
Takže vyčkejme dalšího vývoje...
Celému problému se průběžně a s přesvědčením, že je třeba dát slovo pokud možno všem účastníkům, věnuje časopis "Dráha". Škoda jen, že někteří dotázaní neodpovídají - naposledy sám výrobce.
Je jasné, že stávající koridory nebyly upraveny tak, jak byly upraveny z "úsporných důvodů". Šlo o jejich modernizaci pro zajištění rychlejší dopravy s výhledem na pozdější vybudování skutečných VRT (o nichž mimochodem ministr Šimonovský právě dnes jedná v Bruselu). A naklápěcí jednotky byly pořízeny právě pro takto optimalizované koridory. I když už u jejich plánování došlo i na úvahy o jejich pozdějších úpravách pro provoz ještě vyšší rychlostí právě na VRT.
Moderný rýchlovlak s výklopnými skriňami súpravy by mohol jazdiť aj viac ako dvestokilometrovou rýchlosťou, ale české železničné koridory boli kvôli úsporám zmodernizované iba na maximálnu rýchlosť 160 kilometrov za hodinu.
Ptám se kolik Km tratí na koridoru by mohlo být nad 200 km/hod. Jak by to urychlilo dopravu v ČR.
ČR není jak Austrálie (placka) . Vědí vůbec novináři jak ČR vypadá. Tímto netvdím že by nešlo udělat zvláštní trať jen pro rychlovlaky , které by vozily miliony cestujících v ČR z jednoho milionového města do druhého velkoměsta.
Ministerská „ péče“ o Pendolina stála mnohé zaměstnance místo
Rudolf Mládek
Snad až nyní lze udělat soupis podivných opatření, které Ministerstvo dopravy a České dráhy udělal pro hladký chod vlaků Pendolin. Připomeňme, že ministr Šimonovský nastoupil do úřadu v létě 2002, Josef Bazala se stal v květnu 2003 členem představenstva Českých drah jako první náměstek generálního ředitele Kousala.
Ředitel odboru Drážního úřadu Ing. Kučera, který 2003 upozornil už u prvního vlaku na technické nedostatky a správně poukazoval na skutečnost, že vlaky jsou přebírány a negarantují požadovanou bezpečnost, byl první obětí honu na kritiky projektu Pendolino, (Případu se věnovala i Česká televize) Jeho stanovisko bylo sice podle dostupných zdrojů podpořeno i Dozorčí radou Českých drah, avšak marně. Drážní úřad patří pod přímou působnost ministra Šimonovského. Ing. Kučera jako vynikající odborník byl z toho úřadu odejit. Nebyl však sám.
Pracovníci Výzkumného ústavu na čele s Ing. Lochmanem, tentokráte pod kuratelou Českých drah, byli označeni za cit. „Sprosté lobisty“ (Bazala - Česká televize 22.1.2006) o také vyhozeni. Již skutečnost, že se k vlakům Pendolino musely dodatečně dodělávat kompenzátory, sama o sobě hovoří, že vlaky nebyly dodány tak, aby mohly být bez těchto úprav provozovány. Proč a kým tedy byly od výrobce přejaty, zůstává nezodpovězeno.
Závady se však objevovaly stále a to i po údajně bezporuchovém zkušebním provozu.V roce 2005 se Generální inspektor Drážní inspekce Žák, který už nechtěl vystavovat pracovníky Drážního úřadu dalšímu nebezpečí ztráty zaměstnání, obrátil na Českou obchodní inspekci (ČOI) Ta nespadá pod Ministerstvo dopravy či České dráhy. Žák z titulu své povinnosti žádal, aby se alespoň touto cestou včas zjednala náprava. ČOI následně zjistila (2005!), že síla materiálu u vzduchových brzd je špatná, a tím pádem je snížena životnost vzduchových brzd o 30 procent. Tuto informaci potvrdil tisku (Novinky) v úterý tento týden ředitel ČOI Jiří Pěkný. Odměna, kterou si Žák vysloužil byla pádná a Generální inspektor byl na návrh Šimonovského odvolán s odůvodněním, (jak uvedl denní tisk), že špatně vyplňoval cestovní příkazy. Dříve to uměl, náhle to zřejmě zapomněl.
Ani tady běsnění odpovědných pracovníků z domu na nábřeží Ludvika Svobody nekončí. Ověnčeni podivným auditem firmy Deloitte (viz. Neviditelný pes 30.1.2006) hodlají dokázat , že poruchovost vlaků, jejich špatné přebírání, špatné a nedostatečně vyzkoušené nasazení, které nepochybně způsobilo škody, je zapříčiněno původními smlouvami a dodatky. Logika, jak mohou jakékoliv dokumenty za špatnou práci lidí, kteří vlaky přebrali a zbrkle nasadili do provozu, dokonce nechali propadnou garanční lhůty! sice normálnímu člověku uniká, ale vytrvalá propaganda, kterou podporuje svými vystoupeními i Šimonovský (viz. Sedmička TV Nova 29.1.2006 ) má za cíl stokrát opakovanou lež proměnit v pravdu. Nepoučitelnost z 40-ti let komunistické propagandy je zřejmá. Ani komunistům nepomohlo dokolečka tvrdit své lži, ani Šimonovskému a Bazalovi nepomůže podobná taktika. Plnou odpovědnost za vzniklé škody Českým drahám tak nese představenstvo Českých drah na čele s Josefem Bazalou, politická odpovědnost přísluší ministru Milanu Šimonovskému. Nepochybně o tom u příslušného soudu budou svědčit i ti, kteří ztrátou svého dobrého jména i zaměstnání zaplatili nejvíce.
Rudolf Mládek
Rudolf Mládek – ředitel ČD 1995 – 1997
karel.f.: Moc sa netes: Vedení společnosti Alstom se během včerejšího jednání omluvilo Českým drahám, jejim zákazníkům a České republice za vzniklé potíže a prezentovalo přesvědčení, že vzniklé problémy se podaří vyvážit nejméně třicetiletým spolehlivým provozem vlaků. (tlac. sprava CD).
Čapek je pro mě autoritou nezpochybnitelnou, malinko jsem však o jeho tvrzení přece jen zapochyboval po přečtení zprávy o úspěšné cestě rychlovlaku Pendolino z místa A - Prahy do místa B - Ostravy. Až dodatečně jsem si uvědomil, že slavný novinář a spisovatel neznal ani zázrak zvaný Pendolino, ale zřejmě ani žádný jiný dopravní prostředek, pro nějž je pouhý přesun odněkud někam událostí tak neobvyklou a pozoruhodnou, že stojí za zaznamenání.
(Jiří Franěk, Právo)
Tato glosa zajisté nepřináší z hlediska vlakofilství nic objevného. Nicméně je krom svého obsahu zajímavá také tím, že přivedla Pendolino až mezi komentáře Práva, vesměs věnované věcem sub specie aeternitatis čili (jak vždy simultánně překládal své oblíbené úsloví pan profesor Masaryk) pod zorným úhlem věčnosti významným.