Železničářská profesionalita
Mnozí, možná většina, návštěvníků těchto stránek jsou železničáři. Já jsem „jen“ železniční fanda, příslušník „cestující veřejnosti“ a z hlediska znalosti drážní problematiky „poučený laik“. To předesílám pro zdůraznění, že takovéto „kontroverzní“ téma nenastoluji ze zlé vůle vůči železničářům.
Stalo se dne 13.11.2004 na Os 5611 Hradec Králové – Pardubice: Vlak má odjezd v 01:00 hod., hradecké nádraží má noční pauzu, jízdenky se vydávají ve vlaku. Požádal jsem průvodčího (resp. vlakvedoucího) o jízdenku SoNe+ za 360,- Kč, které jsem měl přesně připravené. On mi pravil, že tuto jízdenku ještě nevypisoval, ptal se mne, zda nemám nějakou starou, ujistil se, že je to „ta jízdenka, co se na ni dá jezdit všude“ – a pak mne požádal, abych si ji koupil při přestupu v Pardubicích. To jsem akceptoval, protože na diskuse už nebyl stejně čas. Je to vůbec možné? Onen průvodčí totiž příslušnou jízdenku nejen neuměl vypsat, on ji dokonce - logicky - neuměl ani řádně zkontrolovat! (A nešlo o žádného mladíčka, nýbrž o muže zralého věku.)
Podotýkám, že toho dne jsem použil celkem 13 vlaků a na zbývajících 12 průvodčích nemám nejmenší důvod si stěžovat, všichni byli skutečně profesionální, slušní, většinou i milí a srdeční. A také to, že to nebylo poprvé, co jsem si kupoval zmíněnou jízdenku ve vlaku – a nikdy jsem se ještě s takovým „odborníkem“ nesetkal.
Člen vlakového doprovodu je jednou z mnoha železničářských profesí, všechny jsou důležité a všchny mají své problémy.
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/45132-hradecky-soud-potvrdil-rozsudek-nad-zeleznicari-loni-nepomohli-srazenemu-mladikovi/
(Železničář)
Jedna z modelových situací: cestující si koupí na rychlík první třídu, protože by rád jel v komfortu a právě v den nástupu se předpokládá zvýšená frekvence. Z nádražního rozhlasu se dozví, že vůz první třídy je řazen na konci vlaku. Náš cestující spolu s dalšími se tedy odebere na konec peronu a popoběhne; vlak právě vjíždí.
Jednička sice na konci vlaku je, ale oboje dveře, jak postupně cestující zjišťují, má zamčené. Co teď? Nezbývá, než běžet rychle zpátky. Předposlední vagon je jídelní, tedy ještě dál. U následujícího vozu druhé třídy stojí průvodčí. Nijak se nevzrušuje. Paní průvodčí, oslovuje ji jeden z běžců: u jedničky nejdou otevřít dveře! Netopí, konstatuje klidně dáma ve slušivé uniformě. Tak jsem ji zamkla.
Cestující nastupují do dvojky, výpravčí je už netrpělivý. Budou si stěžovat a právem požadovat návratek jízdného, protože první třídou jet nemohli.
Průvodčí osvědčila nulovou empatii. Nepovažovala za nutné alespoň se postavit před jídelní vůz a včas zastavit cestující, kteří se hrnuli na konec vlaku. Protože šlo o nácestnou stanici, mohla (a měla) ihned po zjištění, že jednička je porouchaná, zatelefonovat výpravčímu nebo komukoli, kdo by na trať tento fakt oznámil; ve stanicích by pak měli do rozhlasu říci cestujícím, že jednička je u tohoto vlaku odstavena z provozu. Nikoliv klasické: Vůz první třídy je řazen na konci vlaku, jak to bylo v tomto případě hlášeno v další stanici.
Naši klienti nám přinášejí peníze. Pokud po takovém zážitku příště zvolí jiný dopravní prostředek nebo jiného dopravce, bude to škoda pro všechny zaměstnance Českých drah.
(Železničář)
http://zpravy.idnes.cz/policie-zadrzela-vypravciho-s-2-47-promile-fpa-/krimi.asp?c=A090205_184118_krimi_cen
dnes ráno odhalili zaměstnanci ČD ve stanici Bystřice u Benešova výpravčího, který byl pod vlivem alkoholu.
V 6 hodin a 20 minut naměřili výpravčímu jeho nadřízení 2,47 promile alkoholu v krvi, okamžitě byl postaven mimo službu a České dráhy přivolaly Policii ČR, která muže zadržela.
České dráhy okamžitě rozhodly, že s tímto pracovníkem ukončí pracovní poměr.
Každý měsíc provedou ČD cca 5 tisíc alkoholových testů u výpravčích a zaměstnanců řízení provozu v celé České republice. Po dnešní ranní události v Bystřici u Benešova rozhodl management ČD ještě tyto kontroly zintenzívnit. V 9:15 proto vydal náměstek generálního ředitele pro provoz Jiří Kolář patřičné mimořádné opatření.
Všem cestujícím, kteří mohli tuto mimořádnost pocítit, se České dráhy velmi omlouvají.
Ondřej Kubala
Tiskový mluvčí, České dráhy, a.s.
Celý článek: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_4tyden.htm
Před soudem opět stojí výpravčí Josef Šilhavý. Obžaloba tvrdí, že svou nedbalostí tragédii zavinil. Orlickoústecký soud mu už loni v létě za to udělil osmiměsíční podmíněný trest. Odvolací soud však věc vrátil k novému projednání.
„Odvolali jsme se, protože rozsudek byl do nebe volající,„ říká obhájce výpravčího Karel Baborák. Šilhavý spolu s obhájcem totiž tvrdí, že je nevinen.
„Obžaloba je nesmyslná. Udělal jsem všechno, jak mám, čekal jsem, až všichni lidé opustí kolejiště,„ říká sedmapadesátiletý Josef Šilhavý. V Brandýse tehdy zahynula dvaačtyřicetiletá Libuše Růžičková. Vlak ji porazil přímo před očima její dvanáctileté dcery.
Matka s dcerou vystoupily v Brandýse z osobního vlaku, který přijel od Chocně. Ze vzdálenější koleje přecházely k nádražní budově po pražcovém přechodu přes bližší kolej. Povrch přechodu byl údajně namrzlý a dívka na něm uklouzla. Její matka položila tašky, které doposud nesla, pomohla dceři vstát a vyvedla ji mimo koleje. Když se ale vrátila do kolejiště pro zavazadla, porazil ji rychlík ze směru od Ústí nad Orlicí.
Svědci se před soudem ale nemohli shodnout, zda nástupiště a přechod přes koleje byly namrzlé. „Po nástupišti se šlo špatně. Byl déšť se sněhem, všechno se lesklo. Ani posyp by neměl význam,„ uvedl Petr Kadlec, který tehdy se svou těhotnou manželkou také vystupoval z osobního vlaku.
„V Praze bylo jasno, takže usuzuji, že v Brandýse také. Přesně si nevzpomínám,„ řekl další cestující z osobního vlaku Jiří Krček.
„Podle mne se tam nedalo uklouznout,„ řekl Dalibor Doktor, který také z osobního vlaku vystupoval. Ten také soudu řekl, že nástupiště bylo prázdné, když jej sám opouštěl. „Ohlížel jsem se, zda nevystupuje někdo známý. Viděl jsem, že nikdo na nástupišti není,„ řekl Doktor.
O prázdném nástupišti a kolejišti při odjezdu osobního vlaku mluvil i jeho strojvedoucí, Aleš Miláček. Ten se podle svých slov díval z okna dvakrát: předtím, než vlak uvedl do pohybu, i těsně potom. „Po rozjetí jsem se ještě podíval z okna, zda někdo například neuvízl ve dveřích a podobně. Nikdo tam nebyl,„ říká strojvůdce.
Potom, co ze stanice odjel osobní vlak, pustil do ní Šilhavý rychlík. Když ten ale projížděl po koleji, přes kterou měli cestující z osobního vlaku přecházet, stála tam žena.
Soudce Jiří Procházka se chystá ve věci provést vyšetřovací pokus na místě. Nařídil mu to odvolací krajský soud.
Včerejší jednání se odehrálo stejně jako předchozí soudy za velké účasti železničářů, kteří přišli Šilhavého podpořit. Stejně tak jeho rodina. „Ničí nás to. Větší poctivec než můj bratr není, nic nezanedbal,„ uvedla sestra Šilhavého Olga Zikmundová.
(Mladá fronta DNES)
Celá zpráva: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_2podek.htm
Celý článek: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_2po40l.htm
Celý článek: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_2sinde.htm
Cestoval jsem v lůžkovém voze č. 376. Z Prahy hl. n. odjel náš vlak včas, ale poté, co jsme projeli stanicí Praha Vršovice a vlak začal pomalu přidávat na rychlosti, se najednou ozvala velká rána a vlak prudce zabrzdil. Po chvilce nás přišel informovat pan vlakvedoucí, že právě za naším vozem došlo k roztržení vlaku na dvě části.
Dozvěděli jsme se od něj také, co se bude dít dál, a pomáhal nám i ostatním cestujícím přestěhovat všechny do jiného lůžkového vozu, protože náš musel být z vlaku vyřazen. Tento člen vlakového personálu byl velice ochotný, pomáhal nám sestupovat ze schůdků i se zavazadly - myslím, že celou nelehkou situaci zvládal dobře a řešil to s profesionálním přístupem. Chtěl bych mu tímto dopisem poděkovat za profesionální přístup k cestujícím a také za dobrou prezentaci ČD, potažmo JLV. Přeji mu mnoho úspěchů v další práci.
Poznámka redakce: Díky ochotě komandujících DSVČ Česká Třebová jsme zjistili, že šlo o pana Martina Skácela a jemu tlumočíme poděkování.
(Železničář)
.... niečo podobné som raz zažil v rýchliku z Havl.Brodu do Prahy. Cestoval som vtedy vo vozni 1.triedy - v st.Čáslav nastúpili do vozňa 2 ženy a keďže nebolo voľné kupé tak si prisadli do susedného kupé vedľa ktorého som sedel ja. V tom kupé sedel 1 muž - a ten bol tak odporný rečami typu "To ste nemohli ostať stáť na chodbičke, to musíte jedničkou už by Vám nestačila ani dvojka .... tie reči no až krv tuhla v žilách jak dokáže byť človek sprostý. Tie dámy sa ho snažili krotiť, ale potom začal byť aj vulgárny tak to asi po 10 minútach to vzdali a presadli si. V Kolíne si k tomu istému pánovi prisadli asi 3 muži - z počúvania zjavne "nádražáci" a kolegovia dotyčného pána. A neskôr aj sprievodca z tohto vlaku .... a dobre sa bavili na tých dvoch .... dámach.
Železničiarska profesionalita 0 bodov
Černý pasažér zaútočil na průvodčího v rychlíku. Ve Svitavách násilník vystoupil a zmizel v kolejišti. Tragédii zabránila pouze duchapřítomnost napadeného železničáře.
Agresivita ve společnosti stoupá. Mezi profese, které denně ohrožují násilníci, patří železničáři. Před rokem zmlátili zloději železnou holí výpravčího v Opatově. Listopadový útok černého pasažéra v rychlíku si vyžádal měsíční neschopnost průvodčího Marka Vymazala ze Svitav.
Cestující si na průvodčích často vylévají zlost třeba za zpoždění. V poslední době ale nejsou výjimkou fyzické útoky agresivních jedinců. Průvodčí, přestože má k dispozici mobil, nestihne mnohdy včas přivolat pomoc. To se přihodilo ve službě koncem listopadu Marku Vymazalovi.
Jako obvykle kontroloval jízdenky cestujících v rychlíku z Prahy do Brna. Před stanicí Svitavy nastal problém. Vkupé seděl osamocený muž, navíc bez platné jízdenky. Nic nenasvědčovalo, že se jedná o násilníka, přestože odmítal zaplatit za cestu. Doklady také průvodčímu neukázal. „Upozornil jsem ho, že pokud nezaplatí, bude muset na nejbližší stanici vystoupit,„ vzpomíná na listopadové drama Marek Vymazal. Odpověď černého pasažéra zněla: „Jízdenku nemám, peníze nemám, ale musím do Brna.„ Průvodčí uvažoval, že v nejbližší stanici, což byly Svitavy, přivolá policejní hlídku. Mezitím muž vstal ze sedadla a cosi začal hledat v igelitce. „To jsem zpozorněl, protože nás na tyto případy upozorňují při asertivních školeních,„ popisuje podivné chování cestujícího. „Co může hledat?„ ptá se Vymazal v duchu. Najednou vytáhl nůž, kterým na muže v železniční uniformě zaútočil: „Uskočil jsem a stačil jsem před sebou zavřít dveře od kupé. Při tom jsem upadl a zranil si kotník na pravé noze.„
Za této situace se Vymazal snažil co nejdříve dostat do bezpečí, aby uchránil své zdraví a život. Držel dveře kupé, které se násilník snažil otevřít a přemýšlel, kam uteče. Napadla ho jediná věc, schovat se ve vedlejším kupé, kde seděli vyděšení cestující. Všichni věděli, že se něco děje, ale báli se reagovat, natož průvodčímu pomoci. Vymazal zamkl a v tu chvíli stavěl rychlík ve Svitavách. Agresor se přestal dobývat dovnitř. Běžel na konec vagonu a skočil do kolejiště, kde zmizel.
České dráhy spolupracují s policií, která ve vybraných případech zajišťuje doprovod vlaků. Pracovníci železnice jsou vybaveni služebními telefony, jimiž mohou přivolat zásahovou jednotku.
(Svitavský deník)
Každý z nás se občas kvůli něčemu naštve. U žen to může být připálená omáčka nebo opožděný autobus, pánové se třeba rozčílí, když nejde nastartovat auto, nebo když zdraží benzin. Ale většinou o jejich chvilkovém rozčilení vědí pouze jejich blízcí.
Někdo však svou cholerickou povahou může zkazit náladu všem. Své o tom ví ti, kdo cestují městskými hromadnými prostředky. Párkrát jsem potkala lidi, většinou to byli muži, kteří se pustili do spolucestujících a nadávali jim do různých zvířat. Zažila jsem už i dvě rvačky přímo v tramvaji.
Hádku vyvolávají ti stejní lidé, většinou opilí, a řidiči tramvají je znají. Cestují po stejných linkách. Před pár dny jsem jela vlakem do Brna. Při kontrole jízdenek se jeden neurvalý muž pustil do průvodčího. Vynadal mu za to, že České dráhy zdražily jízdné a že ještě ke všemu vlaky mívají často zpoždění.
I když se rozčileného muže snažili ostatní muži ve vlaku usměrnit, nadávat nepřestal. Jeho vztek byl tak silný, že se za průvodčím pustil napříč vlakem a křičel dál. I poté, co vystoupil ve stanici BrnoKrálovo Pole, byl jeho řev slyšet až do vlaku. Hrubián tak znepříjemnil práci nejen průvodčímu, který samozřejmě za zdražení jízdenek ani za zpožděné vlaky nemůže, ale i několika desítkám spolucestujících, kteří ho museli poslouchat.
(Brněnský deník)
Celý medailon: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_1marus.htm
Žena tehdy se svou dcerou vystoupila z osobního vlaku a přecházela koleje k nádražní budově. Dcera měla upadnout na namrzlém pražcovém přechodu, matka odložila zavazadla a vyvedla ji mimokoleje. Pak se pro zavazadla do kolejiště vrátila, byla však sražena projíždějícím rychlíkem.
Podle výroku soudce Jiřího Procházky tragédii způsobil svou nedbalostí výpravčí, který nevěnoval potřebnou pozornost cestujícím vystupujícím z osobního vlaku, nevaroval je před přijíždějícím rychlíkem a nezajistil posyp namrzlých přechodů. „Ze strany obžalovaného došlo k porušení povinností a smrt ženy byla v přímé příčinné souvislosti s touto skutečností,„ řekl Deníku soudce Jiří Procházka. Jak ale doplnil, pochybení bylo víc a nejen na straně obžalovaného. „Tam, kde hrozí bezprostřední ohrožení života člověka, by měly být povinnosti odpovědných pracovníků stanoveny tak, aby k vážným následkům nedošlo. Podle mého názoru byly tyto povinnosti ponechány v podstatě na praxi v konkrétní železniční stanici, což podle mne není správné. Tady spatřuji také odpovědnost Českých drah,„uvedl.
Přípravné řízení přitom podle jeho slov nedávalo soudu dostatek podkladů pro rozhodnutí, řada důkazů se musela opatřovat až při hlavním líčení. Obžaloba byla podána v prosinci loňského roku, proběhla dvě hlavní líčení, ke třetímu se pak obžalovaný omluvil. Následovala jeho dlouhodobá pracovní neschopnost, takže soud několik měsíců nemohl ve věci jednat. Středeční výrok soudu kvalifikoval počínání obžalovaného jako nedbalost a trestný čin ublížení na zdraví.
Josef Šilhavý vinu na smrti ženy odmítá s tím, že své povinnosti náležitě plnil. Jeho obhájce označil rozsudek za předčasný a na místě se proti němu odvolal.
(Chrudimský deník)
Tento návrh mne zvlášť překvapil od představitele KDU ČSL, údajně strany se sociálním cítěním. Doufám, že koaliční partneři, zvlášť z vládní strany ODS, pana Kalouska usměrní a tento návrh zruší.
Informoval jsem o tom i pana poslance Ing. Miroslava Jeníka, poslance za náš region, který mi slíbil, že tento návrh prodiskutují nejprve v poslaneckém klubu ODS.
Osobní vzpomínkumám i na svého dědu, železničáře, který měl za 1. republiky jízdní výhody nejen na železnici, ale i v autobusech a tzv. deputátní uhlí. Připomínám, že jízdní výhody mají i železničáři v evropských státech. Režijní výhody prý chtěl zrušit i prezident Antonín Zápotocký, ale po hrozící stávce železničářů od tohoto návrhu ustoupil. Doufám, že tento návrh zruší i vláda a nebude muset dojít ke generální stávce železničářů.
V. Botíř
(Nymburský deník)
Celý článek: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_6korab.htm