BRKS
Skúsenosti s Bratislavskou Regionálnou Koľajovou Spoločnosťou. V médiách sa o nej stíchlo, na internete stránku nemá. Ak má niekto informácie o prevádzke a perspektývach, nech ich dáva sem. Zataľ sa neobjavujú ani nové motorové jednotky z Rakúska, hoci mali začať premávať už v máji...
BRKS: http://www.brks.sk/
Pri spracovaní telegramu na včerajší deň pravdepodobne došlo k nedorozumeniu medzi dopravcami. ČD "dodali" vlak do Horního Lidča podľa plánu krátko po poludní.
Návrat prázdnych 28 vozňov do Kútov sa na vlaku BRKS očakáva v nedeľu 20. 3. 2005 v dopoludňajších hodinách. Bez záruky!
21. a 23.03.2005 povezie BRKS ďalšie vlaky na trati Horní Lideč - Púchov - Trenčín - Chynorany - Veľké Bielice. Rušne budú 770.016, 742.515, bude to 28 Falls, cca 1800 ton. Predpokladané časy jazdy: (príchod-odchod)
Lúky pod Makytou (06:40), Púchov (06:55-07:35), Trenčín (08:22-08:45), Chynorany (14:10-14:50), Veľké Bielice (15:00). Z vlastných skúseností viem, že to ide aj s 1-2 hod náskokom.
22. a 24.03.2005 vezú naspäť prázdne vozne:
Veľké Bielice (11:50), Chynorany (12:05-12:30), Trenčín (14:15-14:35), Púchov (15:10-15:35), Lúky pod Makytou (15:50).
15. 3. 2005 popoludní boli prepravené rušne 740.658, 742.515 a 770.016 na vlaku Os 2312 z Bratislavy hl. st. do Zohoru s motorovým vozňom 830.056, ktorý pokračoval ďalej samostatne do Záhorskej Vsi. V nočných hodinách mali motorové rušne pokračovať zo Zohoru ako lokomotívny vlak do Kútov.
Na snímke vlak BRKS pod Tatrami dňa 9.1.2005. Autorom je Miloš Chomjak, stredoškolský študent z Prešova. Snímka bola zverejnená v "Železničním magazínu" 1/2005. :-)
Pozadie je take, ze vraj jeden pan je v jednej politickej strane, v jednom zastupitelstve a jeho komisii, v jednej firme.. ten si to vsetko "zabezpecuje", lebo ma vela kamaratov.. a od BSK dostal zopar milionov.. ku vsetkemu dodavam.. vraj je to tak, aby ma nemohol nikto napadnut.. a toto mam z viacerych zdrojov a jednej osobnej skusenosti.. a vraj trat Zohor-Zahorska Ves sa na zoznam rusenych trati dostala po jeho iniciative..
Garin: "To je práve to, že by ZSSK mohla, keby bola chcela"
Pokiaľ ma pamäť neklame, tak v júni 2003 pri čiastočnej obnove dopravy na niektorých tratiach chcela ZSSK prevádzkovať dopravu aj do Záhorskej Vsi. Už neviem prečo, ale nakoniec tam dopravu prevzala BRKS a ako to vyzerá, viď príspevok kolegu České_dráhy. Tiež si myslím, že sólo 810, prípadne s jedným prívešákom a najlepšie iba s rušňovodičom a bez vlakvedúceho a sprievodcu, by bola niekoľkonásobne lacnejšia aj spoľahlivejšia ako 830+020, prípadne 2143 + schliereny alebo podobné čudá v réžii BRKS.
ad Garin:
K poslednímu odstavci Tvého příspěvku bych doplnil ještě smutnou skutečnost, že toto chování ČD a ZSSK vede ve svém důsledku také k tomu, že se "soukromí" dopravci pokoušejí získat vozidla původně náležející "národním" dopravcům přes třetí subjekty, někdy i zahraniční. V poslední době se ČD snažilily dělat problémy holdingu ČMKS, že nějaký stroj získaný od ČD dále odprodal...
Napísal si: "Podľa môjho názoru by za peniaze ktoré vydáva BSK na premávku vlakov pod hlavičkou BRKS bola schopná prevádzať i ZSSK malým motorčekom".
To je práve to, že by ZSSK mohla, keby bola chcela. Veď vieš, že začiatkom februára 2003 to bola práve ZSSK, čo tam zastavila osobnú dopravu a obnovila ju po finančnom príspevku, najprv od poslancov za bratislavský samosprávny kraj a potom dopravu vykonávala na účet menovaného kraja, ale len 5 mesiacov.
Od 26. augusta 2004 na trati do Záhorskej Vsi premávajú len MV 830. Lokomotívy 2143 boli vrátené na ÖBB začiatkom prázdnin a "schliereny" po prázdninách.
ZSSK ani ČD nie sú ochotné odpredať regionálnym dopravcom prebytočné hnacie vozidlá a prívesné vozne. Radšej ich nechajú zošrotovať, než by mohli ďalej slúžiť vo verejnej doprave. To je tiež plytvanie finančnými prostriedkami daňových poplatníkov. ČD a ZSSK dokonca uzatvorili dohodu, že nebudú odpredávať prebytočné vozidlá ani dopravcom do susednej republiky. Ďalší komentár je zbytočný!
Pomery na železnici mňa doslova šokovaly. Tak zlé šafárenie by skutočný hospodár nedovolil.
ZSSK zaisťovala premávku malým motorovým vozom radu 810 s kapacitou 50 miest na sedenie, pripadne posilovým vozňom. Spotreba nafty motorového vozňa na trati dlhej 14 km je cca 3,5 litra. BRKS zaisťuje premávku dvoma klasickými vozňami s kapacitou 144 miest na sedenie. Vlak vezie veľký dieselový rušeň, ktorý spotrebuje najmenej 11 litrov nafty. Teda viac ako 3 krát toľko, čo „stratový" motorový vozeň ZSSK. Napríklad vo vlaku 2311, ktorým som cestoval, sa vystriedalo celkom 18 cestujúcich. Takýto počet by odviezol malý motorček. Spotreba nafty veľkého rušňa na jeden vlak by teda stačila na tri vlaky ktoré by viezol malý motorček.
Aj keby mala BRKS vozy prenajaté od rakúskej železnice ÖBB iba za jediné Euro na rok, náklady na údržbu veľkého rušňa a klasických vozňov sú mnohonásobkom nákladov na údržbu motorového vozňa. Len brzdových zdrží je 6 x viac, čiže náklady na ich výmenu pri takom istom objeme vlakových kilometrov sú 6 násobne väčšie.
Druhý šok som utrpel pri platení cestovného. 15 Sk za 14 km je primeraná cena, no požiadavka sprievodcu na zaplatení 10 Sk za športovú tašku – podľa sprievodcu ide o batožinu – ma šokovala. Za takúto tašku som neplatil prepravné na železnici nikde vo svete, no ani v autobusovej lebo mestskej doprave napríklad v Bratislave. Podľa informácií BRKS na strane 10 Cestovného poriadku ŽSR sa za batožinu považuje bicykel alebo kočík, no športová taška vymenovaná nie. Takému postupu sprievodcu sa celkom nečudujem. Keď sa zle šafárí, je dobrá každá koruna a vo vlaku je sprievodca pán. Dvoch zamestnancov na vlaku je treba zaplatiť.
Dovoľujem si tvrdiť, že keby prevádzku na tejto trati robili České dráhy, malý motorček by bol obsadený iba rušňovodičom, vo vlaku by bol automat na predaj cestovných lístkov, ale by bol na celej trati zavedený systém platenia vopred zakúpeným cestovným lístkom, ktorý na Slovensku poznáme vo Vysokých Tatrách na tatranských električkách. Prípadne kombinácia oboch systémov, ako na niektorých miestnych tratiach v Česku.
Podľa môjho názoru by za peniaze ktoré vydáva BSK na premávku vlakov pod hlavičkou BRKS bola schopná prevádzať i ZSSK malým motorčekom.
BSK by sa mal viac zaoberať tým, ako BRKS zarába s peniazmi daňové poplatníka.
Vyrovnávková súprava uhoľného vlaku BRKS s čmeliakom 770.527 a Max-om 742.515 prechádzala pred chvíľou cez Dubnicu smerom na Púchov. Pri novej várke uhlia z Čiech do Veľkých Bielic bude týmto dvom strojom na postrku z Horního Lidča pomáhať ďalší čmeliak 770.016, ktorý má BRKS zapožičané od SMD Ostrava. Vlak by mal odísť z Horního Lidča dnes neskoro popoludní. Uvidíme, či vlak ostane cez noc v Trenčíne ako v pondelok, alebo ho dispečer pustí v noci cez kopce do Veľkých Bielic.